Biuletyn Informacji Publicznej
Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Biłgoraju

      Co to jest?
17 listopada 2016 - Światowy Dzień Rzucania palenia

Rzuć palenie obraz17 listopada 2016  - Światowy Dzień Rzucania palenia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Biłgoraju przypomina, że Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada za sprawą amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha, który 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przynajmniej przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem 1977 r. uznało trzeci czwartek za Dzień Rzucani Palenia. Z czasem idea ta została przyjęta w innych krajach, a w 1991 r. także

w Polsce. Akcja skierowana jest zarówno do palaczy, jak i do osób niepalących, po to aby zachęcić palaczy do rzucenia palenia, a tych co nie palą utwierdzić w przekonaniu, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia samego palacza i osób przebywających w jego otoczeniu.

Nie pal; jeśli  palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.

Papierosy pali codziennie prawie 9 milionów Polaków. Palenie tytoniu jest przyczyna aż 90% zachorowań na raka płuc, dlatego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Biłgoraju pragnie zwrócić uwagę na ten problem oraz zachęcić do rzucenia palenia, zmiany nawyków na zdrowe, prowadzenie zdrowego stylu życia, minimalizując ryzyko zachorowania na wiele przewlekłych chorób, w tym także nowotwory złośliwe.

Palenie tytoniu to uzależnienie, którego skutki są śmiertelne. Powoduje raka płuc, szacuje się, że jest przyczyną 30% wszystkich zgonów powodowanych nowotworami.

Tytoń co roku zabija 4 mln. ludzi na świecie. Około 9 mln Polaków pali regularnie 15 0 20 sztuk papierosów dziennie. W Polsce codziennie zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców

i dziewcząt a rocznie próbuje palenia około 180 tys. Dzieci. Szacuje się, iż dzieci w Polsce wypalają rocznie od 3 do 4 mld. Sztuk papierosów. Co 10sekund na świecie umiera ktoś na chorobę wywołaną paleniem tytoniu. Najbardziej niebezpieczny okres, kiedy młodzież sięga po papierosy, to wiek 12 – 14 lat, kiedy zdarz się najwięcej inicjacji.

W Polsce wśród uzależnionych od tytoniu jest aż 3,5 min. Kobiet – palą one prawie tyle samo, co mężczyźni. Liczba zachorowań na raka płuc wśród Polek z roku na rok wzrasta.

Warto pamiętać, że wszystkie rodzaje papierosów (takżę light oraz slim) są tak samo trujące dla organizmu- palacz zaciąga się dymem, który zawiera 4000 związków chemicznych, z czego około 40 jest rakotwórczych!

Na kontakt z substancjami rakotwórczymi są narażone również osoby niepalące – tzw. Bierni palacze. W Polsce co roku umiera około 2 tys. biernych palaczy. na wdychanie dymu papierosowego narażone są także dzieci, co ma katastrofalne skutki dla ich rozwoju

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu to odpowiednia chwila do walki, w której nagrodą jest życie i zdrowie każdego człowieka. Bardzo ważna jest motywacja – coś co stanowi dla nas argument , żeby przestać palić. Dla każdego może być ona inna ale trzeba ją znaleźć i skutecznie rzucić palenie.

Osoby, które chcą rzucić palenie , mogą liczyć na pomoc. Bezpłatnych konsultacji udzielają terapeuci z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym, która działa przy Centrum Onkologii

w Warszawie

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: pomoc można uzyskać pod numerem 801 108 108 od poniedziałku do piątku w godzinach 1100 – 1900, lub 22 211 80 15.

 

INFORMACJE O DOKUMENCIE
Ilość wyświetleń: 764
Wprowadzony przez: Adam Łaba
Data opublikowania: 2016-11-15 09:02:49
LISTA POPRZEDNICH WERSJI
Lista poprzednich wersji:
   
Data zmiany Redaktor Opis zmiany
2016-11-15 09:22:30 Adam Łaba
Publikacja artykułu